Revision 82dd582045b2ec890b46e78d5419389be4916146 (click the page title to view the current version)

TrainingCourses/FTTF/index

Changes from 82dd582045b2ec890b46e78d5419389be4916146 to 24c3d3024d4f4da5572992445f644ff47db12ee3

---
format:markdown
...

#Stránka projektu PRPL12

Možno realizovat (první základní rozhodnutí, poptejte se třeba starších spolužáků):

* na [tokamaku GOLEM](http://golem.fjfi.cvut.cz), v tom případě čtěte dále,  
* anebo v [Plazmalabu](https://physics.fjfi.cvut.cz/studium/plasmalab), v tomto případě kontaktujte Janu Brotánkovou (jana.brotankova@fjfi.cvut.cz).
* anebo v [Plazmalabu](https://www.plasmalab.cz/?page_id=44), v tomto případě kontaktujte Janu Brotánkovou (jana.brotankova@fjfi.cvut.cz).


Další info zde se tedy týká pouze větve práce na tokamaku GOLEM.

## Na úvod ...

<blockquote cite="">
**Jsem kritizován, že předmět, který je rozvrhován na 1. ročník MS v objemu  0+2z a 0+2kz, se v drtivé většině případů studentů roztáhne do dvou let. Neslevím z toho, že součástí tohoto předmětu je i naučení schopnosti věci si rozumně naplánovat a dodržovat tyto plány. Jsme na vysoké škole a je potřeba se začít učit opravdu samostatné práci, bez popostrkávání učitelem a jeho hlídací role. Je potřeba nahodit vnitřní motory. Toto se vám bude v badatelské kariéře fakt hodit. Díky za porozumění a dejte si na to prosím pozor. Vojtěch Svoboda.**
</blockquote>



<blockquote cite="">
Dobrý den,
při prezentacích jste žádal o nějakou zpětnou vazbu k PRPL.
Co praktika fyziky plazmatu naprosto odlišuje ode všech ostatních předmětů je opravdové naplnění principu "nikdo vás nebude vodit za ručičku". Ačkoli na wiki jsou návrhy práce od vás i od předchozích studentů, student prvního ročníku magisterského studia se v tom pravděpodobně ihned ztratí a musí najít něco svého, co by ho na GOLEMovi zajímalo. Ten začátek je nejtěžší, pak už je to jednodušší. Alespoň nějaké pobízení od vás je, a to ve formě požadavků na prezentace a průběžné logbooky. Mně osobně tahle forma výuky přijde jako neocenitelný úvod do vědeckého světa, kde si člověk musí sám ošéfovat svůj výzkum, postarat se, aby mu diagnostiky měřily, vyhodnocovat data atd. Je fajn, že jsem si osahala celý proces (instalace sondy, vedení experimentu, zpracování dat) a tím si prošla i technickými problémy.
Na druhou stranu cenou za takový rozlet a samostatnost je, že spousta studentů svůj projekt zpracovat nestihne a musí si ho zapsat znova. To už je na disciplíně každého jedince. Myslím, že je velmi dobře mít v magisterském studiu fúze takový předmět, kde zjistíme, jak silnou máme vůli měřit v červnu, když zápočet se dává v září.
S pozdravem Kateřina Jiráková  (PRPL 2015/2016)
</blockquote>

## Logika:
* nový level praktik (open ended)
* nový level praktik (samostatný)
* minimální počet "vědeckých koleček (nápad, záměr, rešerše, plán, psaní grantů, získávání prostředků, příprava experimentu, měření, zpracovní výsledků, diskuse výsledků, publikace, prezentace, přemýšlení => nový nápad, nový záměr .... )": 2


## Rozvrh ( +/- ):

### Zima:

<pre>
1. týden semestru: Zapsaní studenti se domluví a navrhnou vedoucímu předmětu termín 1. setkání v druhém týdnu semestru.
2. týden semestru: 1. setkání studentů s vedoucím předmětu nad jeho představou o naplnění poslání PRPL. 
3. až 6. týden semestru: Výběr tématu, rešerše, případné individuální konzultace s vedoucím předmětu nad výběrem tématu.
6. týden semestru: Zapsaní studenti se domluví a navrhnou vedoucímu předmětu termín 2. setkání v sedmém týdnu semestru.
7. týden semestru: 2. setkání studentů s vedoucím předmětu - prezentace záměrů,  okamžitá publikace příslušné prezentace na stránce projektu. 
8. týden semestru a dál: Příprava experimentu, měření, analýza dat, zpracování výsledků .....
</pre>

### Léto:

<pre>
1. týden semestru: Zapsaní studenti se domluví a navrhnou vedoucímu předmětu termín 3. setkání v druhém týdnu semestru.
2. týden semestru: 3. setkání studentů s vedoucím předmětu - průběžný report v poločase ve formě prezentace,  
okamžitá publikace příslušné prezentace na stránce projektu, taktéž mezičasový report na wiki, který podlehne oponentuře vedoucího předmětu.
3. týden semestru a dál: Druhé kolo experimentování: příprava experimentu, měření, analýza dat, zpracování výsledků .....
</pre>

### Září:

<pre>
1. týden : Zapsaní studenti se domluví a navrhnou vedoucímu předmětu termín 4. setkání v druhém týdnu září.
2. týden : 4. setkání studentů s vedoucím předmětu - závěrečný report, okamžitá publikace příslušné prezentace na stránce projektu, 
taktéž závěrečný report na wiki, který podlehne oponentuře vedoucího předmětu.
* zbytek času do konce akademického roku ladění reportů.
* poslední týden akademického roku: udělení zápočtů.
</pre>


Pozn: 
* Mezi prezentaci v poločase a finální prezentací musí být minimálně 5 měsíců.
* Součinnost vedoucího nemůže být plánována do prázdninových měsíců, času dovolených.

## Základní info o tokamaku GOLEM:
  - [bezbřehá, neuspořádaná, stále se upravující wiki](http://golem.fjfi.cvut.cz/wiki/_index)
  - [PhD práce Jany Brotánkové](http://golem.fjfi.cvut.cz/wiki/Library/GOLEM/PhDthesis/JanaBrotankovaPhDthesis.pdf)


## Náměty  

Okruhově: jak fyzikální tak technologické.

* [Základní nabídka možného tématu](http://golem.fjfi.cvut.cz/wiki/Production/Wanted/index)
* [Navázat na práce vašich předchůdců](http://golem.fjfi.cvut.cz/wiki/TrainingCourses/FTTF/)


(Pokud je něco nedosažitelné, pište! )

## Různé
* Ti z vas, kteří se potřebují s tokamakovou technologii seznamit (resp. na tokamaku ještě neměřili, delaji BP, VU, DP úplně jinde) je možné na úvod naměřit úvodní úlohu z [praktik](http://golem.fjfi.cvut.cz/wiki/TrainingCourses/Universities/CTU.cz/PRA2/index).
* Pro ty, kteří na GOLEMovi dělají DP, je nutné vybrat úplně jiné téma.
* Nově, AR 18/19, zavádím v testovacím režimu možnou patronaci úloh z řad doktorandů FTTF, viz [zde](http://golem.fjfi.cvut.cz/wiki/TrainingCourses/FTTF/PhDpatronat).
* Prezentace záměrů, mezireportů a závěrečných reportů **(VYPRÁVÍTE PŘÍBĚH)**- pravidla:
    - [Základní záležitosti](http://golem.fjfi.cvut.cz/wiki/Production/GOLEMoutcomes/reports).
    - délka: 15 minut (+ očekávejte bohatou diskusi)
    - struktura záměru: úvod, motivace (stanovení mise), základní rešerše (z GOLEMa  a ostatních tokamaků), základní teorie, metoda, experimentální uspořádání, očekávání, (konfrontovatelné) cíle, (konfrontovatelný) plán, závěr, literatura.
    - struktura mezireporu: úvod, rekapitulace cílů, základní teorie, metoda, experimentální uspořádání, výsledky, diskuse, další plány, závěr, literatura.
    - struktura závěrečného reporu: úvod, rekapitulace cílů, základní teorie, metoda, experimentální uspořádání, výsledky, diskuse, závěr, literatura.
    - forma: číslované snímky
    - publikovat na vyhrazené stránce vašeho projektu.
    - běžte na hranu
    - představte si, že to prezentujete nějakému šéfovi nějakého velkého badatelského projektu (chcete tam získat práci).

* Maximální rozumný počet prezentací "na jednu směnu" jsou 4. Zorganizujte si to prosím s tímto ohledem (třeba doodle ..).
* Každý projekt bude mít svoji [vyhrazenou stránku](http://golem.fjfi.cvut.cz/wiki/TrainingCourses/FTTF/) v této wiki, kde bude kompletní informace o všech aspektech tohoto projektu - [viz pravidla: záměr, data, zpracování, report.](http://golem.fjfi.cvut.cz/wiki/Production/GOLEMoutcomes/reports). **Tato stránka dokumentuje vaši stopu na tokamaku GOLEM**. Tato bude dokumentovana ze zakladniho rozcestniku index.page . Přístup je přes heslo na vyžádání.
* Vřele doporučujeme zpracovani v [Jupyter systému](http://jupyter.org). Příklad souborového naleziště může být [http://golem.fjfi.cvut.cz/wiki/Production/GOLEMoutcomes/exemplars/jupyter/script.html](http://golem.fjfi.cvut.cz/wiki/Production/GOLEMoutcomes/exemplars/jupyter/) a přístup k hml exportu notebooku může být přes adresu [http://golem.fjfi.cvut.cz/wikiraw/Production/GOLEMoutcomes/exemplars/jupyter/script.html](http://golem.fjfi.cvut.cz/wikiraw/Production/GOLEMoutcomes/exemplars/jupyter/script.html) (rozdíl wiki a wikiraw!). Ale podobně to může být i v matlabu, mathematice apod.
* Kdyz budete přemýšlet o nějakém měření na tokamaku GOLEM, prosím, rezervujte si předem (aspoň týden) nějaký termín. Naše představy o aktivitách na tokamaku naleznete [zde v kalendáři](https://www.google.com/calendar/embed?src=k1c686vgebalh7uksnt05i4no0%40group.calendar.google.com&ctz=Europe/Prague). K tomu se váží mé časové možnosti vedoucího experimentu, které aktuálně jsou: Po) celý normální pracovní den, Ut) celý normální pracovní den, St) kromě 11:00-14:30, Čt) celý den, lze principielně až do noci, ale není to úplně vítáno, čas je rezervován pro ostatní studenty, Pá) ne. Vyjímky po dohodě. Zajímavá možnost je měřit ve zkouškových obdobích, kdy je konstelace nejoptimálnější (není výuka). V každém případě je potřeba si vždy na měření rezervovat čas tokamaku GOLEM.
* Principielně je možné měření i "zadat" offline, třeba tabulkou jako [Valerie 2018](parametry.xlsx).
* !! Zvláštní pozornost bude věnována chybám měření !! Žádám o zvýšenou pozornost.
* [Link na velín pro ty, co nemají osobni přístup](http://buon.fjfi.cvut.cz/roperation/tasks/TrainingCourses/FTTFpract/16_17/)
* Je potřeba být **přípraven na každé měřění**. Každé session bude předcházet rozprava o tom, co se bude dít - i v základní úloze praktik.
* Pokud přicházíte měřit po $n+1$, je naprosto nutné, aby bylo zpracováno předchozí měření a existovala idea, co je záměrem dalšího měření. Naslepo nelze měřit. Vše zpracováno na individuální stránce projektu.
* Všechny věci, které se mnou chcete komunikovat, musí být na Golem wiki. Tedy ne přes přílohy mailu a jiné způsoby obcházející Golem wiki. 
* Při měření samotném je **nezbytně nutné vést log/zápis měření** - něco jako "minutes of the experiment" - na individuální stránce projektu. Viz třeba [Měření VA char na Lang. sondě z 2014](http://golem.fjfi.cvut.cz/wiki/Experiments/EdgePlasmaPhysics/ParticleFlux/RakeProbe/1114ShotToShotMeasurement/Sessions/1114Intro/index)
* **Buďte on-line!** Udělejte vše pro to (především naprogramovat scripty) tak, abyste zpracovávali data pokud možno co nejvíce online, jak půjdou výstřely tak, abyste byli v obraze, co se děje a jak vypadá globální situace. Když přijdete na problém až doma, tak to bude trapné (stává se často..).
* Je naprosto nutné, aby **před poslední možností udělení zápočtu zůstal slušný prostor** (aspoň 1 měsíc) pro oponování vaší práce a reflexi mých připomínek do oprav, úprav reportu a možné další doplňující měření.
* [Archív prací PRPL](http://golem.fjfi.cvut.cz/wiki/TrainingCourses/FTTF/)
* Ti z vás, kteří pokračují s PRPL v následujícím akademickém roce, uvedou svou ideu na začátku zimního semestru v 7. týdnu společně s těmi, kteří začínají  PRPL1.  Třeba zopakováním poločasové prezentace.

## Podmínky zápočtu
* prezentace záměru
* účast na měření
* prezentace výsledků v mezičase
* finální prezentace výsledků.
* zpracování do reportu na vyhrazené wiki stránce projektu - [pravidla](http://golem.fjfi.cvut.cz/wiki/Production/GOLEMoutcomes/reports)
* ucelené publikování celého příběhu projektu - od záměru, přes zápisy z jednotlivých měření, částečné/průběžné  reporty a záměry od měření k měření a finalní report s diskusí, závěrem, poděkováním a literaturou. Zpracování chyb.
* publikování všech pomocných tabulek a skriptů na vyhrazené wiki stránce projektu. Prosím, kde je to jen trochu možné, aby každý výsledek ve formě nějakého čísla, či grafu byl dokladován skriptem (odkazem na něj ve formě linku v reportu), který lze spustit na téměř libovolném počítači a ten výsledek se na něm také zjeví. Jupyter systém by to  mohl zjednodušit. Je to opravdu [testováno](http://golem.fjfi.cvut.cz/wiki/Sandbox/StudentskeKody/).
* hodnotí se: Úvodní prezentace, průběžná přítomnost a experimentování, tah na bránu, kreativita, průběžný report, finální report, kladení otázek na setkáních (úvod, mezireport, finální report). Důležitý je dobrý pocit dobře odvedené práce na obou stranach (vedoucího PRPL i studenta PRPL).
* snižuje hodnocení: experimentování a práce "na poslední chvíli - před koncem AR". Nekladení otázek.

[Následováníhodne a třeba i nenásledováníhodné příklady z praxe PRPL12](http://golem.fjfi.cvut.cz/wiki/TrainingCourses/FTTF/examples)


## Obecné tipy a doporučení (psáno výhradně studenty)

### Katka Jiráková 2016

* Nenechávejte měření na poslední chvíli, nestihnete to. Naučte se na tokamak chodit ve čtvrtky odpoledne - sice tam bývá dost lidí, takže si budete překážet, na druhou stranu to ale je legrace a bude vás to tak víc bavit. Ve čtvrtek taky chodívá Honza Stöckel, bez jehož vedení bych nikdy pořádná data nenaměřila. Kdo vydrží až do osmi, dostane pizzu k večeři. ;-)

* Napište si co nejdříve kód, který dokáže experimentální výsledky vyhodnocovat už během session. Není nic horšího, než celé odpoledne a večer měřit, pak si na to doma sednout a zjistit, že máte špatně naměřená data. (A to se mi stalo třikrát za sebou.) Sledujte časový vývoj své diagnostiky po každém výboji (tam poznáte, jestli je zapnutý datový sběr, jestli je časový vývoj signálu uvěřitelný, jestli nemáte zahlcený rozsah měření datového sběru atd.), kontrolujte základní diagnostiky (Martin Matušů mi vyprávěl, že jednou odměřili celou session a až na konci si všimli, že celou dobu byl zaseknutý hlavní datový sběr), pokud pracujete jako já na shot-to-shot basis, překreslujte přes sebe UloopUloop a IpIp každého shotu, abyste věděli, jestli jsou opravdu stejné.

* Všechno dávejte na wiki. Ono by se zdálo, že tyto ambice Vojty Svobody jsou přehnané, ale mně se opravdu (k mému překvapení) několikrát hodilo, že reporty mám na internetu. Mohla jsem k nim tak přistupovat z jakéhokoli zařízení. Třeba když jsem potřebovala vědět, který drát vede kam z hřebínkové sondy, v mobilu jsem si našla na wiki příslušný report a mohla přímo na místě přepojovat.

* Logbooky z jednotlivých session pište průběžně. Jak říká Vojta Svoboda - dokud nemáte zpracovaná data z předchozí session a zpráva nevisí na wiki, nepustí vás měřit další session. Zaznamenávejte během session své výstřely a co se během nich stalo, později si to pamatovat nebudete.

### Ondřej Grover

* Striktně řečeno je dedikace na tento předmět 52 hodin na 2 semestry. Doporučuji, abyste si dávali velmi dobrý pozor, abyste neměli moc velké oči a dali si rozumně splnitelný cíl. Což je konec konců dobrá průprava do vaší případné budoucí  badatelské kariéry, kde možná budete mít také tendenci dávat si přetěžko splnitelné cíle.

* Podle me by bylo lepsi vyuzit ten predmet jako opravdova praktika k teoretickym predmetum jako TPLA, FT, kde je plno tokamakovych rovnic, ktere bychom si mohli vyzkouset na opravdovem tokamaku, ktery ma navic takovou geometrii, jako predpokladaji ty vztahy na prednaskach. Vyzadovalo by to sice pripravu uloh .... 


.... A zde prostor pro další tipy vás dalších absolventů PRPL


## Rešeršní pomoc
* [Web of knowledge](http://apps.webofknowledge.com/)
* [EDD - Elektronické dodávání dokumentů uživatelům z ČVUT](https://edd.cvut.cz/edd/)

#References:

* J. Wesson: Tokamaks, 3rd ed., Oxford Univ. Press, 2004.
* I. H. Hutchinson: Principles of Plasma Diagnostics, Cambridge University Press, 2005. 
* M. Kikuchi, K. Lackner, and M.Q. Tran (eds): Fusion Physics, IAEA, 2012.
* W. Stacey: Fusion: An Introduction to the Physics and Technology of Magnetic Confinement, Wiley, 2010