Revision 7c4cdbb2393b1a4448fe5a8d531cb1f3aa8bbacd (click the page title to view the current version)

Diagnostics/Radiation/Timepix/StepanMalec/Instalce PIXet Pro na rPi

Instalace Pixet Pro na raspberry Pi

Zde je popis instalace PIXet Pro na Raspberry Pi s operačním systémem Raspbian. Jelikož pro Raspberry Pi není dostupná desktopová aplikace, měření detektory s čipem Timepix3 je možné provádět pouze prostřednictvím skriptu napsaného v jazyce python. Tedy, na Raspberry Pi nelze aplikaci klasicky nainstalovat, a je třeba se držet postupu, který byl doporučen IT oddělením společnosti Advacam.

Instalace byly prováděny v roce 2020, ale jelikož se software PIXet Pro relativně rychle vyvíjí, bude nutné při dalších instalacích na Raspberry Pi zažádat IT oddělení Advacamu o novou verzi PIXet pro a o aktualizovaný postup instalace na Raspberry Pi.

Pro instalaci programu PixetPro se stačí řídit poznámkami, které jsou uvedené v souboru README.txt. PixetPro nelze na Raspberry Pi spustit jako desktopovou aplikaci, proto je nutné všechna nastavení a parametry detektoru nastavovat pomocí příkazů ve skriptovacím jazyce python. (Příkazy lze dohledat v helpu po spuštění desktopové aplikace, ale pouze na zařízení, na které lze nainstalovat desktopovou aplikaci.)

Příkazem sudo systemctl enable ssh povolíme SSH server a příkazem sudo systemctl start ssh jej spustíme. Následně zkopírujeme pixet do složky v domovském adresáři (například do vytvořené složky pixetarm). Příkazem cd pixetarm se dostaneme do složky, kde je umístěn pixet. V případě že nefunguje sudo copy ./libokFrontPanel.so /usr/lib/, je třeba vyzkoušet ještě sudo cp ./libokFrontPanel.so /usr/lib/. Pro instalaci jsou nutné soubory, které byly poskytnuty IT oddělením společnosti Advacam. Složka pixetarm obsahuje veškeré soubory potřebné k instalaci PIXet Pro na Raspberry Pi. Příkaz sudo bash ./install_driver_rules.sh spustí instalaci PIXet Pro. Po ukončení instalace můžeme připojit detektor a vyzkoušet, zda nainstalovaný software funguje, to můžeme zjistit spuštěním předem připraveného skriptu, například test1.py. Skript můžeme spustit pomocí příkazu python3 test1.py. V případě, že měření proběhne správně se po ukončení zobrazí hlášení aquisition result: 0. V případě chyby se většinou zobrazí hlášení aquisition result: -1024, což neznamená, že je chybně nainstalovaný PIXet Pro, ale že se vyskytuje nějaká chyba ve skriptu pro měření. V případě nesprávně proběhlé instalace softwaru PIXet Pro by žádné měření vůbec neproběhlo.

Pokud máme k dispozici Raspberry Pi s již nainstalovaným a funkčním PIXet Pro, můžeme udělat image SD karty a uložit jej na novou SD kartu, kterou vložíme do nového Raspberry Pi, tím získáme identický systém jako na původním Raspberry Pi. Po připojení detektoru a spuštění skriptu pro vlastní měření by vše mělo řádně fungovat.