Sandbox/VA_characteristic/glow_discharge/manual/step1

Motivace

Před plným zapojením automatizace bylo třeba zjistit jaký odpor bude potřeba pro měření proudu. Dále bylo třeba ověřit, zda-li je naše konfigurace správná, následná úprava by pak proběhla jednodušeji než v případě úpravy složitějšího systému.

Konfigurace experimentu

Použité nástroje

  • 2x multimet VA18B

  • odporová krabička

  • rake probe

  • 4x 9v baterie zapojená sériově. Toto uspořádání ve výsledku dávalo napětí 38,78V.

Schéma zapojení:

image

Dle schématu zapojení sondy dostupného zde, jsme vybrali kabel 16 a 12.

Průběh experimentu

Idea měřit mezi dvěma piny double rake probe pochází od Jana Stockela.
Po sestavení experimentu bylo měřeno nejdříve ve vodíkovém výboji. Získaná data (napětí na odporu) značně fluktuovala, to jsme dávali zavinnu nestabilitě výboje. Pokusy o zestabilnění výboje snížením tlaku plynu v komoře byly neúspěšné, proto bylo rozhodnuto posunout sondu hlouběji do komory, kde je plasma stabilnější, avšak ani tento postup problém nevyřešil. Měření pokračovalo v heliovém plasmatu, kde napětí na odporu fluktuovalo méně, ale stále. Došlo k výměně multimetru, ale ani to nepomohlo. Problém byl způsoben špatným výběrem output kabelů ze sondy (kabely 1 a 2), řešením byl správný výběrem kabelů dle již výše zmíněného schématu.

Závěr

Po výměně outpu kabelů ze sondy bylo naměřeno stabilní napětí na odporu.ODPOR Měření VA charakteristiky proběhne během další golem session.

Diskuse

Ponaučení

Došlo k závažné chybě a to, že jsme předpokládali, že vybíráme správné output kabely. Značně doporučujeme před jakýmkoli měřením zkontrolovat zapojení sondy z dostupných schémat. V ideálním případě bychom navrhovali sondy zrevidovat a zapojit podle nějakého intuitivního vzorce.

V další kroku navrhujeme naměření celé VA charakteristky pomocí proměnného 0-40V zdroje. V další fázi navrhujeme odzkoušení datového sběru v konfigutraci předchozího kroku a nakonec naměření VA charakteristiky s proměnným zdrojem ovládaným přes ethernet. Výhledem do budoucna by mohlo být nahrazení zdroje ovládaného arduinem nějakým přesnějším a sofistikovanějším řešením.

Poděkování

Děkujeme našemu kolegovi Štěpánu Malcovi za vytvoření schématu zapojení experimentu pro tento dokument.