Staff/UndergradStudents/JinKoc/dp

#BP Prstenec plazmatu má tendenci zvětšovat během výboje svůj velký poloměr. Rozpínání prstence je způsobeno:

* Ampérovou silou (síla, která rozpíná závit protékaný elektrickým proudem), * zvyšováním kinetického tlaku plazmatu během ohmického ohřevu. Pro dosažení rovnovážné polohy prstence uvnitř komory tokamaku je nezbytně nutné kompenzovat rozpínání prstence pomocí dodatečného vertikálního magnetického pole uvnitř komory tokamaku. Na tokamaku GOLEM jsou k dispozici dvě dodatečná vinutí, která lze k tomuto využít. Po přemístění tokamaku GOLEM na FJFI je potřebné znovu oživit tyto základní obvody pro stabilizaci polohy prstence plazmatu. Cíle práce jsou následující:

* Seznámit se s teorií zpětnovazebního řízení polohy v tokamacích, partikulárně na dřívějším zapojení na tokamaku CASTOR a chystaném zapojení na tokamaku COMPASS. * Vypočítat velikost vertikálního magnetického pole generované vinutím pro dynamickou kompenzaci polohy pro několik hodnot proudu. * Experimentálně se podílet na nalezení optimálních parametrů dynamické stabilizace polohy plazmatického sloupce v tokamaku GOLEM. * Spolupracovat na znovuoživení zpětnovazebního řízení horizontální polohy plazmatu v tokamaku GOLEM.

#VU Práce navazuje na výsledky bakalářské práce, které analyzují s pomocí Mirnovových cívek aktuální polohu sloupce plazmatu vůči ose komory tokamaku. Ve výzkumném úkolu by měl posluchač pomocí poloidálních cívek ovlivňovat polohu plazmatu tak, aby je bylo v budoucnu možno použít ke zpětnovazebnímu řízení polohy plazmatu. K tomuto účelu by měl navrhnout program v jazyce LabVIEW, který bude v reálném čase analyzovat data z Mirnovových cívek. Dále by měl posluchač spolupracovat na experimentech s vlečením proudu pomocí externích poloidálních cívek. Součástí zadání výzkumného úkolu je jeho uložení na webové stránky KF.

#DP Prstenec plazmatu během výboje zvětšuje svůj velký poloměr a jeho střed má tendenci k vychylování od hlavní toroidální osy tokamaku. Pro dosažení rovnovážné polohy prstence uvnitř komory tokamaku je nezbytně nutné korigovat tento střed do centra tokamaku pomocí dodatečného vertikálního a horizontálního magnetického pole, generovaného v závislosti na aktuální poloze plazmatu měřené např. na Mirnovových cívkách. V rámci předchozí práce byl hrubě sestaven a úspěšně otestován zpětnovazební systém řízení vertikální polohy a diplomová práce má za úkol navázat na tyto výsledky a dotvořit celé technologické řešení tohoto systému s následujícími cíly:

* Zkompletovat řízení polohy plazmatu o komplementární horizontální směr. * HW a SW vyřešit řízení polohy ve dvou módech - pasivním (předem zadaném) a aktivním (v reálném čase počítaném). * Otestovat oba výše zmíněné módy řízení polohy plazmatu pro vybrané režimy plazmatického výboje s důrazem na všechny možné kombinace orientace toroidálního elektrického a magnetického pole. * Integrovat řízení polohy do stávajícího řídícího systému tokamaku GOLEM. * Integrovat řízení polohy do vzdělávacího projektu tokamaku GOLEM. * V rámci možností otestovat použití vysokoteplotních supravodičů pro systém vertikální stabilizace polohy plazmatu.